Телефон гарячої лінії: (0382) 650734
Телефон гарячої лінії Держпродспоживслужби: (044) 3647780, (050) 2300428

but vs

but up

but zs

ses1

ZG

Додаток до листа банер

Scrbanhot 1

 

 

Кукурудзяний (стебловий) метелик є найнебезпечнішим шкідником кукурудзи в усіх зонах їївирощування вУкраїні. Крім кукурудзи, вінпошкоджує просо, сорго, суданку, коноплі, хміль таінші сільськогосподарські культури. Розвивається також на товстостеблових бур’янах (полин звичайний, щириця, будяк, куряче просо).

Метелик розміром 26 – 32 мм, передні крила самця бурувато-коричневі з широкою світлою зубчастою смугою вздовж зовнішнього краю і темною плямою біля середини переднього краю; у самки передні крила світліші, біло-жовті або світло-коричневі.   Гусениця 20 – 25 мм, сіро-жовта з червоним відтінком і поздовжньою смугою на спині; голова і щиток бурі. Лялечка 18 – 20 мм, жовто-коричнева з чотирма гачкоподібними шпичками на кремастері.   Зимують гусениці в стеблах пошкоджених рослин, у середині травня — на початку червня заляльковуються. Літ метеликів, як правило, збігається в часі з початком викидання волотей кукурудзою. Самки відкладають яйця, розміщуючи їх купками по 15 – 20 штук, з нижнього боку листка; стадія яйця триває від 3 до 14 діб. Гусениці розселяються по рослині й у захищених місцях (у пазухах листка, під обгортками качана тощо), вгризаються в середину стебла, де живляться. Закінчивши живлення, вони залишаються в пошкодженому стеблі на зимівлю. На півдні частина гусениць першого покоління відразу заляльковується, і в серпні — вересні розвивається друге покоління.

2

Заходи захисту. Знищення товстостеблих бур’янів; своєчасне і на максимально низькому зрізі збирання кукурудзи; глибока зяблева оранка з попередньою обробкою стерні дисковими боронами. З біологічних засобів застосовують дворазовий випуск вогнівкової раси трихограми на початку відкладання яєць і через тиждень.  При ЕПШ на кукурудзі у фазі 6 – 8 листків і після викидання волоті три кладки яєць на 100 рослин і 1 – 2 гусениці на одну рослину або через два тижні після максимуму льоту метеликів — 7 кладок яєць на 1 м2або 5 кладок яєць на 10 рослин рекомендується застосовувати дозволені для використання інсектициди.

В«Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні », проти цього шкідника зареєстровано такі препарати: Кайзо, в. е. (0,3 л/га), Децис ф-Люкс, к. е. (0,4–0,7 л/га), Карате 050 EC, к. е. (0,2 л/га), Карате Зеон 050 CS, м. к. с. (0,2л/га), Кораген 20, КС (0,15л/га). Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна. Оскільки під час внесення інсектицидів рослини кукурудзи зазвичай сягають заввишки 1 м, для зменшення пошкоджень рослин варто використовувати обприскувачі широкого робочого захвату та трактори з великим діаметром коліс або портальні трактори. Обприскування краще здійснювати ввечері, коли рослини кукурудзи гнучкіші.


Олег Бугрим -    головний  спеціаліст  відділу прогнозування,

фітосанітарної діагностики  та  аналізу  ризиків,

управління  фітосанітарної  безпеки

сайт зроблено в adgrafics